Confirmed speakers

  • Džihan Abazović (Montenegro)
  • Yehia Zakaria Abuelezz (Egypt)
  • Tahsin Oguz Acarturk (USA)
  • Ahmad Addosooki (Egypt)
  • Yelena Akelina (USA)
  • Alper Aksoy (Turkey)
  • Ali Emre Aksu (Turkey)
  • Leonardo Lopez Almejo (Mexico)
  • Mehmet Armangil (Turkey)
  • Christopher E. Attinger (USA)
  • Wael Ayad (Egypt)
  • A. Kadir Bacakoglu (Turkey)
  • Alberto Ballestin (Spain)
  • Heather Baltzer (Canada)
  • Bruno Battiston (Italy)
  • Mehmet Bayramiçli (Turkey)
  • Vladimir Baytinger (Russia)
  • Corinne Becker (France)
  • Muneera Ben Nakhi (Kuwait)
  • Konstantinos Benetatos (Greece)
  • Alexandros E. Beris (Greece)
  • Jayme Augusto Bertelli (Brazil)
  • Anil Bhatia (India)
  • Branko Bojović (USA)
  • Christian Bonde (Denmark)
  • Anca Bordianu (Romania)
  • Edward Buchel (Canada)
  • Marko Bumbaširević (Serbia)
  • Rudy Buntic (USA)
  • Zhigang Cai (China)
  • Corradino Campisi (Italy)
  • Raimondo Cau (Netherlands)
  • Edward I. Chang (USA)
  • Mario Cherubino (Italy)
  • Tor Tor Chiu (China)
  • David Tak Wai Chiu (USA)
  • Pedro Ciudad (Taiwan)
  • Jorge F. Clifton (Mexico)
  • Michele Colonna (Italy)
  • Zorin Crainiceanu (Romania)
  • Zoe Dailiana (Greece)
  • Alain M. Danino (Canada)
  • Giorgio De Santis (Italy)
  • Efterpi Demiri (Greece)
  • Anıl Demiröz (Turkey)
  • Bernard Depypere (Belgium)
  • Pietro Di Summa (Switzerland)
  • Dimitrios Dionyssiou (Greece)
  • Sinolichka Djambazova (Macedonia)
  • Miroslav Đorđević (Serbia)
  • Ann-Charlott Docherty Skogh (Sweden)
  • Ivica Dučić (USA)
  • Tarek Abdalla Elgammal (Egypt)
  • Mohammadreza Emamhadi (Iran)
  • Jin Sup Eom (South Korea)
  • Fernanda Espinoza
  • Jaume Estrada (Spain)
  • Nicola Felici (Italy)
  • Ingemar Fogdestam (Sweden)
  • Margaret Fok (Hong Kong)
  • Kåre Fugleholm (Denmark)
  • Masahide Fujiki (Japan)
  • Jacqueline Geissler (USA)
  • Stefano Gentileschi (Italy)
  • Alexandru Georgescu (Romania)
  • Günter K. Germann (Germany)
  • Stefano Geuna (Italy)
  • Ali Ghanem (UK)
  • Guido Giacalone (Belgium)
  • Alain Gilbert (France)
  • Igor Golubev (Russia)
  • Vijay S. Gorantla (USA)
  • Hiroyuki Gotani (Japan)
  • Jean-Noel Goubier (France)
  • Andreas Gravvanis (Greece)
  • Gudjon Leifur Gunnarsson (Norway)
  • Geoffrey Gaddis Hallock (USA)
  • Matthew M. Hanasono (USA)
  • Carmen Higueras (Spain)
  • Stefan Hofer (Canada)
  • Honda Honda Hsu (Taiwan)
  • Amr El-Sayed Ibrahim (Egypt)
  • Carmen Iglesias (Spain)
  • Ioannis A. Ignatiadis (Greece)
  • Marco Innocenti (Italy)
  • Ryuta Iwanaga (Japan)
  • Oscar Izquierdo (Spain)
  • Zaher Jandali (Germany)
  • Drago Jelovac (Serbia)
  • Lucian Jiga (Germany)
  • Dadi Jin (China)
  • Neil Jones (USA)
  • Ibrahim Kaplan (Turkey)
  • Mehmet Karaaltin (Turkey)
  • Margarita Mihailova Kateva (Bulgaria)
  • Sae Hwi Ki (South Korea)
  • Ayhan Kilic (Turkey)
  • Michael Klebuc (USA)
  • Jason Hyunsuk Ko (USA)
  • Vladimir Kojovic (Serbia)
  • Zinon Kokkalis (Greece)
  • Vasileios A. Kontogeorgakos (Greece)
  • Ioannis Kostas (Greece)
  • Damir Košutić (UK)
  • Mohamed Kotb (Egypt)
  • Jefta Kozarski (Serbia)
  • Branko Krajnović (Germany)
  • Levent Kucuk (Turkey)
  • Samir Madhukar Kumta (India)
  • Hannu Kuokkanen (Finland)
  • Amitabha Lahiri (Singapore)
  • Rene Denis Largo (USA)
  • Jose M. Lasso (Spain)
  • Jossette Legagneux (France)
  • Ioana Lese (Switzerland)
  • Scott Levin (USA)
  • Nina Lightdale (USA)
  • Efstatios Lykoudis (Greece)
  • Adam Jacek Maciejewski (Poland)
  • Chrysseida Maglari (Greece)
  • Andres Maldonado (Germany)
  • Aleksandar B. Maliković (Serbia)
  • Konstantinos N. Malizos (Greece)
  • Gerardo Malzone (Italy)
  • Radovan Manojlovic (Serbia)
  • Carlos Martin (Spain)
  • Jaume Masia (Spain)
  • Musa Mateev (Kyrgyzstan)
  • Ileana Rodica Matei (Romania)
  • Zoka Milan (UK)
  • Gunjan Agrawal Monu (India)
  • Anna Moratona (Spain)
  • Magdy Nabil Morsy (Egypt)
  • Alex Muset (Spain)
  • Simon Myers (UK)
  • Predrag Nedeljković (Serbia)
  • Guang-Chen Nie (China)
  • Milomir Ninković (Germany)
  • Alexandru Nistor (Romania)
  • Hassan Hamdy Noaman (Egypt)
  • Marijan Novaković (Serbia)
  • Simonetta Odella (Italy)
  • Andrei Odobescu (USA)
  • Radu Olariu (Switzerland)
  • Taçkın Özalp (Turkey)
  • Ismail Bülent Özçelik (Turkey)
  • Özay Özkaya (Turkey)
  • Georgios Pafitanis (UK)
  • Nikolaos A. Papadopulos (Greece)
  • Ketan M. Patel (USA)
  • William Pederson (USA)
  • Nicolas Pereira (Chile)
  • Agata Plonczak (UK)
  • Andrey Polyakov (Russia)
  • Dragan Primorac (Croatia)
  • Shan Shan Qiu (Netherlands)
  • Piero Raimondi (Italy)
  • Venkat Ramakrishnan (UK)
  • Staniša Raspopović (Switzerland)
  • Lukas Rasulić (Serbia)
  • Karami Reem (Lebanon)
  • Igor Reshetov (Russia)
  • Rafael Reynoso
  • Andres Rodriguez Lorenzo (Sweden)
  • Bertil Harald Romanus (Sweden)
  • Yong-Jun Rui (China)
  • Raja Sabapathy (India)
  • Justin Michael Sacks (USA)
  • Bauback Safa (USA)
  • Marzia Salgarello (Italy)
  • Eric Santamaria (Mexico)
  • Fabio Santanelli (Italy)
  • Luigino Santecchia (Italy)
  • Ramesh Sasidaran (Malaysia)
  • Paolo Sassu (Sweden)
  • Milenko Savić (Serbia)
  • Mario F. Scaglioni (Switzerland)
  • Dirk Johannes Schaefer (Switzerland)
  • Cristian F. Schauvinhold (Argentina)
  • Frederic A. Schuind (Belgium)
  • Filippo M. Senes (Italy)
  • Savaş Serel (Turkey)
  • Kamuran Zeynep Sevim (Turkey)
  • Hiroki Shibayama (Japan)
  • Francisco Soldado (Spain)
  • Panayotis N. Soucacos (Greece)
  • Aldona J. Spiegel (USA)
  • Markus Spingler (Switzerland)
  • Teodor Stamate (Romania)
  • John Stapleton (UK)
  • Spiros Stavrianos (Greece)
  • Milan Stevanović (USA)
  • Albin Stritar (Slovenia)
  • Peter Suh (South Korea)
  • Toru Sunagawa (Japan)
  • Sinikka Suominen (Finland)
  • Bien Keem Tan (Singapore)
  • Juyu Tang (China)
  • Kleber Tavares (Brazil)
  • Goktekin Tenekeci (Turkey)
  • Hsiang Wei Teng (Brazil)
  • Rasmus Thorkildsen (Norway)
  • Paolo Titolo (Italy)
  • Satoshi Toh (Japan)
  • Miguel Angel Toledo (Spain)
  • Murat Topalan (Turkey)
  • Luciano Ruiz Torres (Brazil)
  • Pierluigi Tos (Italy)
  • Nikolaos Tsiatis (Greece)
  • Erkki Tukiainen (Finland)
  • Kallirroi Tzafetta (UK)
  • Ryoko Uesato (Japan)
  • Ian Valerio (USA)
  • Humberto Uribe Morelli (Colombia)
  • Koenraad Van Landuyt (Belgium)
  • Sokratis Varitimidis (Greece)
  • Grigore Mihail Verega (Moldova)
  • Giuseppe Visconti (Italy)
  • Catherine Vlastou (Greece)
  • Čedomir Vučetić (Serbia)
  • Čedo Vučković (Serbia)
  • Ke Lie Wang (China)
  • Zengtao Wang (China)
  • Xin Wang (China)
  • Fu-Chan Wei (Taiwan)
  • Batia Yaffe (Israel)
  • Takumi Yamamoto (Japan)
  • Peirong Yu (USA)
  • Slaviša Zagorac (Serbia)
  • Dragos Zamfirescu (Romania)
  • Assaf Zeltzer (Belgium)
  • Thomas Zgonis (USA)
  • Wen-Long Zhang (China)
  • Yixin Zhang (China)
  • Lei Zheng (USA)
  • Qing-Tang Zhu (China)
  • Ronald Zuker (Canada)

IMPORTANT DATES

Early bird registration:
August 15, 2017

Abstract submission:
March 13, 2018

CONTACT
MIROSS – PCO Congress Agency
Mina Ivanišević
Miloš Dimitrijević
e-mail: efsm2018@miross.rs
Tel: +381 11 3033 225 & 3033 226
Fax: +381 11 3034 615
Majke Jevrosime 19
11000 Belgrade
SERBIA